Obvyklé otázky týkající se průjmu
Každý je někdy náchylný k průjmu. V rámci dlouholetých zkušeností s léčbou průjmu jsme získali mnoho poznatků o tomto stavu – jeho příčinách, příznacích a zejména jak jej léčit.
Průjem je příznakem poruchy Vašeho trávicího systému. Možná budete překvapeni, jak snadno lze tuto křehkou rovnováhu narušit.
Když Váš trávicí systém funguje v normálním rytmu, strava a tekutiny normálně přechází ze žaludku do tenkého střeva. Strava se pak rozkládá a živiny jsou absorbovány společně s většinou tekutin. Zbývající odpad a určité množství vody přechází do tlustého střeva, kde je absorbována další voda a zbytek nakonec vyjde z těla ve formě stolice.
Když jsou buňky v tenkém nebo tlustém střevě podrážděné, koordinovaný a pravidelný pohyb Vašich střev se může až příliš zintenzivnit. Důležité soli a tekutiny nakonec procházejí tlustým střevem příliš rychle, a tělo vstřebává méně tekutin. Výsledkem je řídká nebo vodnatá stolice, obecně známá jako průjem.
Zpět na začátek
Rovnováhu našeho citlivého trávicího systému může narušit více věcí. U většiny lidí k tomu dochází jen občas – jedná se o střevní virózu nebo cestovatelský průjem. Jiní lidé trpí průjmem častěji a epizodu průjmu mohou v jejich případě vyvolat změny v jídle (nebo pití) a náladě (jako je stres).
Zde jsou některé časté faktory, které mohou vyvolávat průjem:
Nálada. Procházíte obzvláště stresujícím obdobím? Stres, úzkost a nervozita mohou hrát klíčovou roli v narušení Vašeho trávicího traktu.
Jídlo. Poznat své spouštěcí potraviny, nápoje a stravovací návyky je důležitým krokem v omezení výskytu průjmu.
Citlivá střeva. To je někdy diagnostikováno jako syndrom dráždivého tračníku.
Potravinové alergie a intolerance. Vzájemně se liší, ale obojí mohou vyvolávat průjem. Veďte si stravovací deník, abyste věděli, co je pro Vaše tělo dobré a co ne.
Menstruace. Mnoho žen reaguje na své měsíční hormonální změny a epizody průjmu pak mohou být častější.
Gastroenteritida. Je to zánět žaludku a střev způsobená bakteriální infekcí.
Norovirus Jedná se o virovou infekci, která vede ke gastroenteritidě.
Otrava potravinami. Konzumace kontaminovaných potravin nebo pití kontaminovaných nápojů může vést ke gastroenteritidě a souvisejícímu průjmu.
Zpět na začátek
Podle našeho průzkumu, zahrnujícího více než 2 000 lidí ze 14 zemí světa trpících častými epizodami akutního průjmu, vyplývá, že 84 % z nás pociťuje při akutním průjmu slabost a únavu.
Přípravek IMODIUM® obsahuje léčivou látku zvanou loperamid a účinkuje tak, že zpomaluje pohyb střev a tím prodlužuje průchod potravy střevem. Zároveň vyvolává stažení svalstva análního svěrače, čímž snižuje únik stolice a nutkání na stolici.
Přípravek pomáhá obnovit přirozený rytmus střev a obnovit vstřebávání tekutin a solí v organismu.
Když dostanete průjem, učiňte následující kroky:
Přípravek IMODIUM® užijte bezprostředně po prvním projevu průjmou – průjem může přestat už v průběhu jedné hodiny.
Udržuje hydrataci organismu pitím velkého množství tekutin anebo užíváním rehydratačních léků.
Vyhněte se syceným nápojům a vydatným a kořeněným jídlům.
Když se Vám vrátí chuť k jídlu, jezte v pravidelných dobách dietní pečivo.
Odborníci souhlasí s tím, že pokud máte akutní (krátkodobý) průjem a jinak jste zdraví, můžete užít léky proti průjmu.
Pokud máte déle trvající nebo stále se vracející průjem, může to poukazovat na probíhající onemocnění. Měli byste se tedy poradit s lékařem.
Navštivte lékaře, pokud:
Vaše příznaky přetrvávají déle než 48 hodin
Vyvine se u Vás horečka vyšší než 38 °C
Máte krev nebo hlen ve stolici
IMODIUM® lze zakoupit bez lékařského předpisu v lékárnách - bez ohledu na to, zda nakupujete v kamenné prodejně nebo na internetu.
Zpět na začátek
Mnoho lidí považuje průjem za signál, že se tělo pokouší něčeho zbavit, a proto je lepší nechat jej, aby z těla “vyplavil“ všechny bakterie a škodlivé létky. Průjem však není obranný mechanismus. Je příznakem narušení trávicího systému. S infekcemi bojuje imunitní systém, takže není potřeba nechávat průjmu volný průběh. Naopak, když je průjmu ponechán volný průběh, může způsobit, že ztratíte důležité tekutiny a soli a pak se budete cítit slabí a vyčerpaní. Včasnou léčbou se tyto ztráty sniží, abyste se mohli začít cítit lépe.
Zpět na začátek
Stejně jako tomu je u mnoha léků a léčivých přípravků, léčivý přípravek IMODIUM® se nedoporučuje užívat, pokud jste těhotná nebo kojíte. Když jste těhotná nebo pečujete o novorozené dítě, je průjem tou poslední věcí, kterou potřebuje. Sice nemůžete užívat léčivý přípravek IMODIUM®, ale můžete o sebe pečovat, pít hodně tekutin, jíst zdravěji a odpočívat. Máte-li obavy, poraďte se se svým praktickým lékařem.
Zpět na začátek
Léčivý přípravek IMODIUM® je vhodný pro děti starší 6 let, ale ne pro mladší děti. U dětí může průjem způsobit dehydrataci rychleji než u dospělých. V těchto případech je nejvýznamnějším opatřením patřičná náhrada tekutin a ztracených solí.
Perorální rehydratační roztoky nahrazují ztrátu tekutin a solí a pomáhají bránit dehydrataci, neposkytují však úlevu od příznaků průjmu.
A zde je další rada k léčbě průjmu Vašeho dítěte:
Vyhněte se slazeným tekutinám, jako jsou slazené nealkoholické nápoje, energetické nápoje, slazený čaj a neředěné ovocné šťávy. Obsahují cukr, který přitahuje vodu do střev a může průjem zhoršit.
Podávání pevné stravy, jako je chleba, obiloviny, rýže, libové maso, jogurt, ovoce a zeleniny dětem může pomoci obnovit hladinu nezbytných živin, potřebných k boji s infekcí.
Nabízejte svému dítěti jogurty, obsahující živé nebo aktivní kultury.
Udržujte zadeček dítěte v suchém stavu. Buďte pečliví, citliví a při přebalování dítěte použijte dostatečné množství vhodného krému, protože může snadno dojít k podráždění zadečku malého dítěte.
Pokud trvá průjem dítěte déle než 48 hodin nebo máte z jiného důvodu obavy o jeho zdraví, poraďte se s lékařem.
Zpět na začátek
Léčivý přípravek IMODIUM® neobsahuje žádnou látku, která by mohla vázat obsah nebo účinkovat jako zátka. Naopak přípravek IMODIUM® účinkuje tak, že obnovuje pravidelný pohyb Vaší střevní stěny a tím navrací normální rytmus Vašemu trávicímu traktu, a rychleji tak pomáhá v návratu k normální frekvenci vyměšování.
Po skončení průjmu může nastat zácpa v důsledku vyprázdnění střev, nebo proto, že v průběhu epizody průjmu méně jíte. Údaje z klinických studií přípravku IMODIUM® prokazují, že zácpa v důsledku užívání přípravku IMODIUM® k léčbě příznaků průjmu se projevuje pouze 3 % osob.
Zpět na začátek
Průjem je nejčastější zdravotní problém, jímž trpí turisté v zahraničí a může skutečně rozhodit přirozený rytmus Vašeho těla, nehledě na zkaženou dovolenou.
Konzumace kontaminované stravy a pití kontaminované vody jsou dvě nejpravděpodobnější příčiny cestovatelského průjmu. Může to být také způsobeno způsobeno vystavením se novým typům bakterií, vůči nimž není Vaše tělo imunní, nebo prostě tím, že zkonzumujete neobvykle vydatnou nebo kořeněnou stravu.
Nenechte si zkazit výlet průjmem a přibalte si na cesty balení léčivého přípravku IMODIUM®. Léčivý přípravek IMODIUM® Rapid 2 mg je zvláště vhodný na cesty, protože se rozpouští na jazyku a nemusíte jej zapíjet vodou.
Zpět na začátek
Přejezení a nadměrné pití může narušit Váš trávicí trakt a vést k průjmu. Proto se snažte vždy jíst rozumně a vyhněte se výstřelkům.
Zde jsou některé každodenní stravovací návyky, které mohou narušit Váš trávicí trakt:
Příliš rychlá konzumace. Trvá 20 minut, než se informace o naplněné žaludku dostane do mozku. Proto když jíte příliš rychle, pravděpodobně se přejíte a budete muset trávit větší množství.
Hltání jídla. Když hltáte, polykáte vzduch a může to způsobit větry a špatné trávení.
Konzumace hutných těžkých jídel. Jejich trávení trvá déle a Váš trávicí trakt s nimi má více práce.
Jedení pozdě v noci. Váš trávicí trakt je nejméně efektivní na konci dne, proto se snažte jíst naposledy nejméně 3 hodiny předtím, než jdete spát.
Konzumace příliš velkého množství mastných nebo kořeněných jídel a pití příliš velkého množství alkoholu. Jsou to obvyklé spouštěcí poživatiny, které mohou vyvolat průjem nebo zhoršit symptomy u lidí se syndromem dráždivého tračníku.
Když jste nervózní, pociťujete úzkost nebo jste ve stresu, produkuje Vaše tělo adrenalin a další chemikálie, které urychlují fungování Vašeho nervového systému. Může to způsobit, že některé Vaše svaly budou pracovat příliš rychle. Pokud se pohyb svalů ve Vašich střevech zrychlí, zrychlí se i trávení.
Rychlejší trávení znamená, že Vaše střeva vstřebají méně tekutiny a důsledkem toho je častější a vodnatější stolice, tedy stav, který známe jako průjem. I pouze malé snížení množství vstřebávané tekutiny u Vás může vést k záchvatu průjmu. A pokud trpíte syndromem dráždivého tračníku, je ještě pravděpodobnější, že budete trpět průjmem v souvislosti se stresem častěji.
Pokud očekáváte stresující událost a máte obavy, že může působit jako spouštěč, mějte u sebe balení léčivého přípravku IMODIUM®. IMODIUM® Rapid 2 mg je užitečný zejména na cestách a mimo domov, protože je velmi diskrétní, rychle se rozpouští na jazyku a nemusíte je zapíjet vodou.
Zpět na začátek
Asi třetina žen trpí průjmem v době menstruace. Pokud jste jednou z nich, buďte ujištěna, že je to naprosto normální. Přestože jsou k měsíčním výskytům průjmu, a snad i zácpy a plynatosti náchylnější ženy se syndromem dráždivého tračníku, mohou těmito symptomy při menstruaci trpět také ženy, které nemají syndrom dráždivého tračníku. Přestože příčiny doposud nejsou zcela pochopeny, má se za to, že příčinou průjmu v souvislosti s menstruací jsou hormonální změny, k nimž při menstruaci dochází. Hormonální změny v průběhu menopauzy rovněž způsobují průjem a další trávicí zdravotní problémy.
Zpět na začátek
Průjem představuje jedny z nejčastějších potíží, jimiž se zabývá Váš lékárník, a je vyškolen k tomu, aby Vám nabídl nejlepší možný přípravek. Pamatujte na to, že můžete vždy požádat, abyste s lékárníkem hovořili v soukromí.
Zpět na začátek
Léčivý přípravek IMODIUM® Rapid 2 mg je speciálně vytvořen tak, aby se rozpustil na jazyku a nemusíte jej polykat ani zapíjet vodou. Prostě se rozpustí a začne působit a poskytne Vám rychlou a efektivní úlevu od průjmu, ideální když jste mimo domov.
Zpět na začátek
Všechny příbalové informace pro pacienty naleznete na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv
Zpět na začátek
Každý z nás je jiný a může být obtížné identifikovat, co způsobuje častý průjem. U někoho to může být to, co jí: spouštěcí potravina nebo intolerance. Pro jiné to může být reakce na stres, úzkost nebo nervozitu, zatímco někteří lidé mají průjem v souvislosti se syndromem dráždivého tračníku, když užívají léky nebo při menstruaci. Je dobré porozumět svému tělu. Pomůže Vám to správně zvládat průjem.
V naší kapitole Zvládněte svůj průjem je řada tipů a rad, které Vám pomohou vyvarovat se spouštěčů, zlepšit zdraví trávicího traktu a vyhnout se dalšímu záchvatu průjmu.
Pokud máte déle trvající nebo stále se vracející průjem, může to poukazovat na probíhající onemocnění, měli byste se tedy poradit s lékařem.
Zpět na začátek
Norovirus je nejčastější virovou příčinou gastroenteritidy a běžně může vyvolávat průjem i zvracení. (Gastroenteritida je infekce a zánět žaludku a střev.) Norovirus je velmi nakažlivý a může se rychle rozšiřovat, když si řádně nemyjete ruce.
Zpět na začátek